close
تبلیغات در اینترنت
معرفی شهر تاریخی و گردشگری قلعه نو خرقان
کلیپ های یاد یاران
فیلم و عکس اردو ها
نگارخانه جنگ
تبلیغات
تبلیغات
صفحه اینستاگرام قلعه نوخرقان
صفحه آپارات پایگاه بسیج قلعه نو خرقان
معرفی شهر تاریخی و گردشگری قلعه نو خرقان
 • بازدید : (170)

معرفی شهر تاریخی و گردشگری قلعه نو خرقان

قلعه نوخرقان در طول جغرافیایی 55 درجه و 4 دقیقه و عرض جغرافيايي 36 درجه و 38 دقیقه و در ارتفاع 1460 متری از سطح دریا واقع شده است . دارای موقعیت پایکوهی است ودر بین ارتفاعات سیاه کوه در شرق، زرین کوه در شمال شرقی،کوه قاسم در شمالو کوه بیدر در شمال غربی و در استان سمنان کیلومتر 24 جاده شاهرود-آزادشهر واقع شده است . هوای آن در زمستان سرد و در تابستان معتدل کوهستانی است . دارای جمعیتی حدود سه هزار نفرست . این شهر با نامهای خرقان ، خلقان و قلعه نو خرقان معروف است .

در این زمینه واژه خرقان به معنای خرقه پوشان می باشد که مکان تجمع اهل تصوف بوده است و خلقان نیز با تاکید بر نام قبل به معنای وجود خلقهای بسیار می باشد و قلعه نوخرقان که بعد ها مورد استعمال قرار گرفته بر عوامل توسعه جدید اشاره دارد .در واقع قلعه نو  قلعه ایست که در پی توسعه ی  روستا در عهد قاجار در کنار قلعه های دیگر روستا ساخته شد. هنوز قسمت هایی از برج و باروی قلعه نو باقیست.

در گذشته در محل قلعه نوخرقان بخشداری دایر بوده است که يكي از بخشهاي چهارگانه شهرستان شاهرود به شمار مي رفته و  بعدها  بنا به دلایلی نامعلوم به بسطام  منتقل گردید و در حال حاضر بعنوان مرکز دهستان خرقان می باشد .

قلعه نو خرقان از گذشته دور بعنوان مکانی مذهبی جهت تهذیب نفس و انجام اعمال و عبادات مذهبی دارای ارزش بوده است . چنان بیان گردیده در زمان قبل از اسلام زرتشتی ها کهنه قلعه را بعنوان مکانی جهت انجام فرایض مذهبی بشمار می آوردند. و دیگر اینکه این مکان در زمانهای بعد از اسلام محل تولد و اقامت و عبادت عارف گرانقدر شیخ ابوالحسن خرقانی بوده است و بواسطه سکونت شیخ در این مکان خرقه پوشان در اطراف او گرد می آمده اند .

همه ساکنان روستا مسلمان وشیعه مذهب می باشند و به زبان فارسی و لهجه ی خاص صحبت می کنند .

ساکنین قلعه نو خرقان فاقد هرگونهه دسته بندی قومی هستند . دسته های قومی مختلف بدانگونه که در برخی نقاط کشورمان وجود دارد ، به چشم نمی خورد . البته تعدادی خانوار غیر بومی در روستا ساکن هستند که چندان محسوس نیست .

یکی از باشکوهترین مراسم عزاداری سرور شهیدان امام حسین (ع) در قلعه نوخرقان برگزار می شود . این مراسم همه ساله با عظمت وابهت خاصی برگزار می گردد . در این ایام قلعه نوخرقان  میزبان انبوه عزاداران از نقاط دور و نزدیک می باشد که در برپایی این مراسم حضور بهم می رسانند . نوع و سبک عزاداری هم به نوعی منحصر به فردست. از انواع ابزارهای امروزی مثل طبل و سنج و ... خبری نیست.

فعالیت بیشتر افراد کشاورزی و دامداری می باشد . در کنار این مشاغل عده ای هم به بخش صنعت مشغول می باشند . محصولات زراعی از قبیل سیب زمینی ،گندم ، جو، ذرت ،خیار ، گوجه و چغندر و محصولات باغی زرد آلو، آلبالو ، گیلاس ، گردو و انگور می باشد . تمام اراضی کشاورزی آبی است و اراضی دیم وجود ندارد و دامداران در فصل گرما دامهای خود را به صورت اشتراکی به ییلاق می برند . محل ییلاق آنها دره برون برون ، کوه بیدر و چشمه مریم می باشد .

از مفاخر قلعه نو خرقان می توان به شیخ ابوالحسن خرقانی ( عارف نامی ) ، ابوعبدالله داستانی ( عارف) ، محمد خرقانی ( خطاط قرن سیزدهم هجری) ، قوام الدین قلعه نویی(پزشک دربار)ٰ ، آیت الله شیخ مرتضی خرقانی ( استاد حوزه علیمیه مشهد) ، شیخ نظام ادین محمد ابوالحسنی خرقانی(مولف شرح قصیده ی حمیری) و ...اشاره کرد .

 

جاذبه های فرهنگی - گردشگری قلعه نوخرقان عبارتند از :

1- آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی که وجود آن سبب شده است گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور جذب روستا شوند . آرامگاه شامل مسجد و مقبره ی ابوالحسن خرقانیست که در دوره ی ایلخانی ساخته شده ست . محوطه ی سرسبز اطراف مسجد و مقبره فضای زیبا و فرح بخشی را برای مسافران به ارمغان می آورد .

2- بقایای کهنه قلعه که تاریخ آن به قبل از اسلام بر می گردد که بعنوان مکانی جهت انجام فرایض مذهبی بشمار می آمده است . (در دوران زرتشتیان)

3- بقایای برج و باروی قلعه نو

4- تپه کولی که شرق و غرب آرامگاه خرقانی واقع شده است .

5-  معصوم زاده  که در منتهی الیه شمال روستا واقع شده که مقبره نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می باشد .

6- یخدانهای روستا که دو نمونه منحصر به فرد از معماری  دوره قاجاریه با عملکرد ویژه در زمان خود بوده اند . شیوه معماری آن بصورت گنبدی با چوب و گل و خشت است .

7- برج میانه که در قدیم یکی از برجهای روستا بوده است و بیش از دویست سال قدمت دارد .

8- قتلگاه که این مکان در کنار گورستان واقع شده است و بعلت برگزاری مراسم عاشورا و یازدهم محرم  از قداست خاصی برخوردار است .

 9- بافت قدیمی و زیبای منازل ساخته شده از چوب و خشت و کاهگل که متعلق به دوران قاجار و پهلوی ست .

10- قلعه شهر آباد که ساخت آن به حدود دویست الی سیصد سال پیش بر می گردد . که محلی برای اطراق کاروانها بوده است .

11- محوطه ی باستانی سیاه ریگی  که رو به ویرانی نهاده.

12- قسمت قدیمی قبرستان

13- مراسم محرم  که از شب اول محرم آغاز می شود و تا شب دوازدهم ادامه دارد.

14- مراسم علم بندان در پنجم محرم

15- تعزیه ی قوم بنی اسد در شب دوازدهم محرم

 

 

جاذبه هاي محيطي – طبيعي عبارتند از :

1- مزارع و باغات اطراف روستا :  يكي از جاذبه هاي با ارزش روستا است . سرسبزي وتلطيف هوا به ويژه درفصل بهار وپاييز منظره اي زيبا و دلنشين به روستا بخشيده است . كه سبب بهره منمدي ساكنان روستا شده است .

 

2- اقليم: به علت شرايط پايكوهي و واقع شدن در دامنه جنوبي ارتفاعات البرز شرايط آب و هوايي در زمستان سرد و تابستان معتدل است .خنكي هوا در تابستان به ويژه در شهريور ماه نسبت به ساير نقاط اطراف با وجود جنگل ابر در شمال روستا سبب جاذبه گردشگر به ويژه گردشگران به روستا جهت گذراندن تعطيلات خود شده است .

 

3- جنگل ابر : درفاصله 13 كيلومتري شمال قلعه نو خرقان واقع شده است . طبيعت اين منطقه بسيار زيبا با توپوگرافي و پوشش جنگلي متراكم است .

 

4- دره برون برون :‌ در قسمت جنوبي جنگل ابر و فاصله تقريبي 5 كيلومتري شمال قلعه نوخرقان . رويش گلها و گياهان زيبا و چشمه سارهاي متعدد در فصل بهار زيبائيهاي طبيعي منطقه را دو چندان كرده است . دره برون برون داراي مراتع غني مي باشد و به همين خاطرييلاق دامداران روستا است .

 

5- كوه بيدر: اندكي پايين تر از دره برون برون درفاصله 4 كيلومتري شمال غربي روستا دره و كوه بيدر واقع شده است . اين منطقه علاوه برطبيعت زيباي ناهموارش ويژگي هاي شبيه دره برون برون دارد .

 

قلعه نوخرقان از طرف وزارت كشور وسازمان ميراث فرهنگي بعنوان روستاي هدف گردشگري معرفي شده است . صنعت گردشگري در دهه هاي اخير به عنوان مهمترين صنعت دردنيا رشد سريعي در توسعه اقتصادي داشته است . يكي از اثرات مهم اقتصادي اين رشد درصنعت گردشگري ، مساله اشتغالزايي است كه در توسعه و گسترش فرصت هاي شغلي براي اقشار مختلف جامعه موثر بوده است .

طرح گردشگري قلعه نوخرقان در سال 1384 به تصويب استانداري رسيده و كارهاي مطالعاتي آن به پايان رسيده است .


مطالب مرتبط
بخش نظرات این مطلب
آخرین نظرات ثبت شده برای این مطلب را در زیر می بینید:
 • اسداله گفته: اسداله نوشت:
  این نظر در تاریخ 1394/3/11 و 11:56 دقیقه ارسال شده.

  سلام پیشنهاد می شود جمله معروف شیخ که هرکه در این سرا در............
  به چند زبان نوشته شود
  ضمنا اسامی تحصیل کرده هایی که اصالتا اهل قلعه نو خرقان هستند با خلاصه فعالیتهای علمی آنها

  پاسخ : سلام و با تشکر
  من هر آنچه در توانم هست انجام میدهم . دست یاری بدهید....

بخش نظرات برای پاسخ به سوالات و یا اظهار نظرات و حمایت های شما در مورد مطلب جاری است.
پس با نظرات خودما را حمایت کنید. .
شما نیز نظری برای این مطلب ارسال نمایید:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی